Skoči na glavno vsebino

Nacionalno preverjanje znanja 2024/2025

Nacionalno preverjanje znanja podrobneje določa Pravilnik o nacionalnem preverjanju znanja v osnovni šoli, sicer pa Zakon o osnovni šoli.

V 3., 6. in 9. razredu se znanje učencev preverja z nacionalnim preverjanjem znanja, s katerim se preverjajo cilji in standardi znanja, določeni z učnim načrtom. Nacionalno preverjanje znanja je za učence 3., 6. in 9. razreda obvezno. Dosežki nacionalnega preverjanja znanja so dodatna informacija o znanju učencev.

V 3. razredu osnovna šola izvede nacionalno preverjanje znanja iz slovenščine in matematike.

V 6. razredu osnovna šola izvede nacionalno preverjanje znanja iz slovenščine, matematike in angleščine.

V 9. razredu osnovna šola izvede nacionalno preverjanje znanja iz slovenščine, matematike in tretjega predmeta, ki ga določi minister. Tretji predmet določi minister s sklepom tako, da v septembru tekočega leta izmed obveznih predmetov 8. in 9. razreda izbere največ štiri in določi, iz katerega tretjega predmeta se bo preverjalo znanje na posamezni osnovni šoli. V letošnjem šolskem letu bodo devetošolci opravljali NPZ pri predmetu šport.

Učenci priseljenci iz drugih držav opravljajo nacionalno preverjanje znanja prvo in drugo šolsko leto od vključitve v osnovno šolo v Republiki Sloveniji prostovoljno, razen v 9. razredu, ko je nacionalno preverjanje znanja za njih obvezno.

Nacionalno preverjanje znanja se izvede v enem roku, praviloma v mesecu marcu in aprilu.

Opravlja se pisno.

Nacionalno preverjanje znanja pri posameznem predmetu v 3. razredu traja 45 minut, v 6. in 9. razredu pa 60 minut.

Roki:

Ponedeljek, 24. 3. 2025NPZ iz slovenščine za 3., 6. in 9. razred
Četrtek, 27. 3. 2025NPZ iz matematike za 3., 6. in 9. razred
Torek, 1. 4. 2025NPZ iz tretjega predmeta za 9. razred (šport) in NPZ iz angleščine za 6. razred

Opravičljivi razlogi za neudeležbo pri nacionalnem preverjanju znanja:

  1. Bolezen, poškodba oziroma zdravstveno stanje učenca, ki onemogoča udeležbo pri nacionalnem preverjanju znanja,
  2. Naravna ali druga nesreča (npr. prometna nesreča),
  3. Smrt v družini,
  4. Aktivna udeležba na mednarodnem tekmovanju iz znanja ali veščin na podlagi predhodne uvrstitve učenca na državnem tekmovanju,
  5. Aktivna udeležba na velikem mednarodnem športnem tekmovanju v skladu z zakonom, ki ureja šport in
  6. Drugi utemeljeni razlogi.

Starši učenca, ki se nacionalnega preverjanja znanja iz posameznega predmeta ni udeležil, morajo razloge za neudeležbo sporočiti ravnatelju osnovne šole najkasneje v 24 urah po začetku nacionalnega preverjanja znanja iz posameznega predmeta. Pisna dokazila o upravičenosti razlogov starši predložijo ravnatelju najpozneje v treh delovnih dneh od sporočila ravnatelju  o razlogih za neudeležbo pri nacionalnem preverjanju znanja.  Pisno dokazilo v primeru bolezni, poškodbe oziroma zdravstvenega stanja učenca, ki onemogoča udeležbo pri NPZ, je potrdilo pristojnega zdravnika.

POMEMBNO ZA DEVETOŠOLCE!

NOVA MERILA ZA IZBIRO KANDIDATOV V PRIMERU OMEJITVE VPISA V SREDNJEŠOLSKE PROGRAME

Po novem se bodo kandidati v skladu z novo odredbo v primeru omejitve vpisa razvrstili na podlagi vsote odstotkov, pridobljenih iz:

  • seštevka zaključnih ocen vseh obveznih predmetov iz 7., 8. in 9. razreda osnovne šole, kar predstavlja največ 60 % celotne vsote, in
  • dosežka na NPZ iz slovenščine in matematike, izražena v %, kar predstavlja vsak največ 20 % celotne vsote.

Nova merila tudi določajo, da se bodo za kandidate, ki kandidirajo za vpis v programe, za katere je treba opraviti preizkus nadarjenosti oziroma spretnosti, po uspešno opravljenem preizkusu nadarjenosti oziroma spretnosti za izbiro uporabila enaka merila kot omenjeno  zgoraj, dodatno pa še dosežki na uspešno opravljenem preizkusu nadarjenosti oziroma spretnosti. Kandidatu se bo k vsoti odstotkov za dosežek nad 90 % vseh možnih točk na preizkusu nadarjenosti oziroma spretnosti prištelo še dodatnih 10 točk, za dosežek od 80 do 90 % vseh možnih točk na preizkusu nadarjenosti oziroma spretnosti pa dodatnih 5 točk.

Enako velja tudi za kandidate, ki bodo kandidirali za vpis v programa Gimnazija – športni oddelek. Tudi ti kandidati se bodo v primeru omejitve vpisa v navedena izobraževalna programa izbrali na podlagi vsote odstotkov iz seštevka zaključnih ocen vseh obveznih predmetov iz 7., 8. in 9. razreda osnovne šole in dosežka na NPZ iz slovenščine in matematike. Za pridobljen status športnika A bodo prejeli še dodatnih 10 točk, za pridobljen status športnika B pa dodatnih 5 točk.

Odredba o novih merilih v primeru omejitve vpisa določa, da če se v prvem ali drugem krogu izbirnega postopka na posameznem programu posamezne šole na spodnji meji razvrsti več kandidatov z istim številom točk, pridobljenih po zgoraj navedenih kriterijih, se izbira med njimi opravi na podlagi višjega skupnega števila odsotnih točk kandidata na NPZ iz slovenščine in matematike. Če se tudi po tem kriteriju na spodnji meji še vedno razvrsti več kandidatov z istim številom točk, se v naslednjem koraku izbira med njimi opravi na podlagi višjega števila doseženih odstotnih točk kandidata na NPZ iz slovenščine.

Za kandidate, ki iz opravičljivih razlogov ne bodo imeli dosežkov na NPZ iz slovenščine ali matematike:

Pri teh predmetih se bo samo za potrebe izvedbe vpisnega postopka v programe z omejitvijo vpisa določil nadomestni dosežek. Uporabila se bo mediana dosežkov na NPZ tistih kandidatov, ki imajo enak seštevek zaključnih ocen pri teh predmetih v 7., 8. in 9. razredu osnovne šole kot kandidat, ki dosežka na NPZ iz opravičljivih razlogov ne bo imel.

Osnovna šola starše pisno obvesti o dosežkih učenca pri nacionalnem preverjanju znanja.

Arhivi

Dostopnost